Oʻzbek filmlari birinchi marotaba Osiyo xalqaro kinofestivali sovrinlariga sazovor boʻldi
Oʻzbekistonlik yosh kinoijodkorlarning filmlari birinchi marotaba DigiCon6 Asia Awards 2019 mukofotlariga sazovor boʻldi.
Maxliyo Asqaraliyevaning “Sovgʻa” filmi Gonkongda boʻlib oʻtgan “DigiCon6 Asia Awards 2019” nufuzli xalqaro qisqa metrajli filmlar festivalining “Next Generation” mukofotiga sazovor boʻldi. Film 25 yoshgacha boʻlgan osiyolik yosh rejissyorlar tomonidan yaratilgan kinoasarlar orasida birinchi oʻrinni egalladi.
Shokir Xoliqovning “Choy“ filmi birdaniga festivalning ikki nominatsiyasida gʻolib boʻldi. Ushbu kartina Osiyo mintaqasidagi davlatlar vakillari taqdim etgan ijod namunalari orasida eng yaxshi deb topilib, Gran-Pridan keyin ikkinchi muhim sovrin hamda “Mintaqaviy oltin gʻolib“ mukofotini qoʻlga kiritdi.
“DigiCon6 Asia Awards 2019”da birinchi marotaba ishtirok yetayotgan oʻzbekistonlik yosh kinoijodkorlarning filmlari tomoshabinlar va hakamlar qalbini zabt yetdi.
“DigiCon6 Asia Awards 2019” xalqaro qisqa metrajli filmlar festivali Yaponiyaning mashhur TBS kompaniyasi tomonidan oʻtkaziladi.
– Prezidentimizning Yaponiyaga davlat tashrifi arafasida yosh kinoijodkorlarimiz bu ulkan gʻalabani qoʻlga kiritgani ramziy maʼnoga ega, – deydi “ Oʻzbekkino” Milliy agentligi bosh direktori Firdavs Abduxoliqov. – Shokir Xoliqovning “Choy“ filmi bundan oldin Kann kinofestivalida “Gran-pri”ga munosib koʻrilgan, endi esa, Gonkongda yuksak mukofotlarga sazovor boʻldi. Ushbu film Yaponiyaning markaziy telekanalida namoyish etiladigan boʻldi. Bu ayniqsa, yaponiyaliklarning Oʻzbekiston haqidagi tasavvurlarini kengaytirishda juda muhimdir.
Taʼkidlash joizki, kinofestival Yaponiya, Xitoy, Hindiston, Indoneziya, Koreya, Malayziya, Singapur, Tayvan, Tailand va Oʻzbekistonning yosh isteʼdodli kinoijodkorlarini birlashtirdi.

Узбекские фильмы впервые стали победителями престижного азиатского международного кинофестиваля
Фильм Макса Аскаралиева «Подарок» был удостоен премии «Следующее поколение» на престижном международном кинофестивале «DigiCon6 Asia Awards 2019» в Гонконге. Фильм был первым среди 25-летних азиатских кинематографистов.
Чайный фильм Шокира Холикова победил в двух номинациях одновременно. Картина считается одной из лучших в азиатском регионе и является вторым крупным призом после Гран-при и обладателем регионального золотого приза.
Фильмы молодых узбекских кинематографистов, впервые участвующих в DigiCon6 Asia Awards 2019, завоевали сердца зрителей и судей.
DigiCon6 Asia Awards 2019 Международный фестиваль короткометражных фильмов принимает известная японская компания TBS.
«Накануне государственного визита президента в Японию символично, что наши молодые кинематографисты одержали эту великую победу», — говорит генеральный директор Национального агентства «Узбеккино» Фирдавс Абдухаликов. — «Чай Шокира Холикова» ранее был удостоен Гран-при на Каннском кинофестивале, а теперь получил высокие награды в Гонконге. Фильм будет показан по центральному телевидению Японии. Это особенно важно в расширении японского восприятия Узбекистана.
Следует отметить, что кинофестиваль собрал молодых талантливых режиссеров из Японии, Китая, Индии, Индонезии, Кореи, Малайзии, Сингапура, Тайваня, Таиланда и Узбекистана.